Quick search
Tilbake til forsiden
Rss FeedRSS    Skriv ut siden Utskrift

FFOs høringssvar om arbeidsrettede tiltak


Brofoss-utvalgets utredning om arbeidsrettede tiltak har vært på høring. I vår uttalelse støtter FFO at det må lages en forenklet tiltaksstruktur. Videre er vi uenig i forslaget om å fase ut tiltaket «Tilrettelaget arbeid i arbeidsmarkedsbedrift».

I høringsuttalelsen, som ble oversendt Arbeidsdepartementet i juli, mener FFO at modell 1 i størst grad imøtekommer dagens utfordringer med å inkludere alle med nedsatt funksjonsevne i arbeidslivet.

Her er resten av FFOs synspunkter på NOU 2012:6 om Arbeidsrettede tiltak:
- FFO er imot å innføre en anbudsordning for tiltakskjøp hos tiltaksarrangør til brukere med sammensatte bistandsbehov.

- FFO mener avklaring, arbeidspraksis og kvalifisering generelt sett bør skje med så sterk kobling til det ordinære arbeidsmarkedet som mulig, men at mange av FFOs brukere fortsatt må få tilbudt dette i en arbeidsmarkedsbedrift.

- FFO mener at kommunalt eierskap fortsatt bør vektlegges ved forhåndsgodkjenning av leverandører som skal levere attføringstjenester til NAV.

- FFO mener at EQUASS Assuranse har bidratt til mer kvalitet og økt innovasjon i skjermet sektor, og at dette kvalitetssikringsprogrammet videreføres.

- FFO hadde forventet at det ble foreslått flere og mer konkrete tiltak for å redusere ventetid før oppstart av tiltak og mellom tiltak.

- FFO mener at Tidsubestemt lønnstilskudd (TULT) i utgangspunktet er et bra tiltak, og at det raskt må avklares om dette skal bli en varig ordning.

- FFO mener involvering av den enkelte bruker er helt avgjørende for å oppnå resultat for den enkelte. I tillegg er brukermedvirkning på systemnivå en metode for å utvikle arbeidsrettede tiltak.

- FFO mener rettssikkerheten for både tildeling og innhold i tiltak må bedres.

Her kan du lese hele høringsuttalelsen til FFO (pdf).

(07.08.12)



 
Mariboes gate 13 - 0183 Oslo - E-post: info@ffo.no - Telefon: 815 56 940