Gå til hovedinnhold
Foto: Mirella Bodini

Akershus slott er nå tilgjengelig for alle

I 2017 startet arbeidet med å gjøre Akershus slott mer tilgjengelig for alle. I går deltok Funksjonshemmedes fellesorganisasjon på åpningen av siste delen av arbeidet – omlegging av brostein.
24.05.2024

Fra FFO ble seniorrådgiver Cato Lie invitert til å være den første til offisielt å kjøre på nytt dekke som et symbol på at Akershus slott nå er mer tilgjengelig. FFO har vært tett koblet på i prosjektet hele veien og mener at Akershus slott er et godt eksempel på hvordan offentlige bygninger kan gjøres tilgjengelig for alle i samfunnet.

– Jeg ble involvert i arbeidet med å gjøre Akershus slott mer tilgjengelig i 2017 da det var vedtatt å sette inn en heis i Blåtårnet. Jeg ga råd for å bidra til at løsningen ble best mulig, men dette var en ikke inkluderende løsning. Så etter mange protester fra flere hold ble heis i Blåtårnet forkastet og erstattet med heis i halvparten av Arnebergtrappen. Dette var en omforent og inkluderende løsning hvor alle kunne benytte samme inngang, forteller Lie

Et godt samarbeid

Borggården har nå et jevnere dekke i gangbanen som vil gjøre det enklere å komme seg fram. Fra kulebrostein som var vanskelig å kjøre på har man nå anlagt gangveier som er lette å kjøre på med snø-smelteanlegg under den nye brosteinen. Den gamle brosteinen er lagt tettere slik at den også er enklere å kjøre på. Prosjektet om å gjøre Akershus slott mer tilgjengelig begynte med etablering av to heiser, en trapp i slottskirken som kan gjøre om til løfteplattform og diverse andre løfteplattformer inne i selve bygget.

– Jeg blir ofte spurt hvilke prosjekter jeg er stolt av å ha vært med på. Dette er en av dem, hvor brukermedvirkning har vært viktig og bestemmende for valgte løsninger. Her har det vært et godt samarbeid mellom arkitekt, utførende og interesseorganisasjoner.

Bilde øverst i saken er tatt av: Mirella Bodini, Forsvarsbygg.